ЕВРО 2008 - и тогава имаше четири
Пътят до Виена.

И тогава имаше четири: Германия, Русия, Испания и Турция ще се състезават на полуфиналите на Евро 2008 от сряда, когато състезанието влиза в последната си седмица.

Драматичният кръг от четвъртфиналите доведе до някакви неприятности, тъй като световните шампиони Италия бяха нокаутирани от дузпи, а изключително благосклонният холандски отбор попадна в ръцете на възраждащите се руснаци.

Трима от четиримата победители в групата бяха нокаутирани през първите три дни.

Четвъртият победител в групата, Испания трябваше да преодолее демоните си, като на тази дата беше изваден от три основни първенства - 22 юни.

Неделя, 22 юни 2008 г.
Испания 0 - Италия 0 (Испания спечели 4-2 от дузпи)

Както често се случва, когато двама гиганти се изправят един срещу друг, този мач беше тактическа битка на волята и двата отбора се бореха да се забавляват. 90 минути блъстер от двата отбора не можаха да постигнат гол и все пак в продължения нямаше да дойде.

По дузпи, това беше битка на вратарите. Касилас беше испанският герой в нощ, в която призраци от миналото най-накрая бяха оставени за почивка.

За разлика от Световната купа през 1986 и 2002 и Евро 96 - този път Испания не се задави и ще тръгне на полуфинала с Русия в уверено настроение.

Събота, 21 юни 2008 г.
Холандия 1 - Русия 3 (след допълнително време)

Холанд беше спечелил групата си в някакъв стил, хората отново започнаха да говорят за „тотален футбол“, но може би те бяха достигнали своя връх твърде рано и точно както руснаците започват да намират своя форма. Холанд стана третият победител в групата, като шоуто на Андрей Аршавин излезе на централната сцена.

Роман Павлюченко изведе Русия напред в началото на второто полувреме с превъзходен воле, но Рууд ван Нистелрой заведе у дома изравнител с четири минути от нормалното време, за да удължи мача.

Аршавин, изигравайки първия си мач от турнира от завръщането си от контузия, пое контрола над играта за руснаците и напълно оправда световния интерес към плеймейкъра в Санкт Петербург, като осигури по-голямата част от руското творчество. При все още изравнените резултати и насочване към дузпи той отключи вратата, като осигури асистенция с блестяща топка за Дмитрий Торбински на 112 минути, след което изведе мача отвъд холандците в 116-та минута, когато разцепи защитата и стреля у дома, за да я направи 3-1.

Мениджърът Гуус Хидинк каза след това: „Не искам да използвам големи думи, но това е почти чудо“.

"Толкова съм горд с тези момчета. Физически, технически и тактически надминахме холандците и това е огромно постижение за нас. Удивително е да видим колко бързо реагират на техническата концепция."

Петък, 20 юни 2008 г.
Хърватия 1 Турция 1 (Турция спечели с 3-1 от дузпи)

Турция отново доказа, че са върнали се крале и резервира мястото си във финалната четворка, въпреки огромните проблеми с контузията. Хърватия усети, че са на полуфиналите, когато Иван Класнич ги изведе пред тях в това, което изглеждаше като края на продълженията, но Семих Сентурк имаше други идеи, като набра у дома изравнител с последния удар на играта, за да го отведе до дузпи. Турция спечели решителните наказания с 3: 1.

Сега те влизат в полуфиналите само с 13 годни играчи извън терена и най-вече без ключовия си нападател Нихат Кахвеци, който ще пропусне останалата част от турнира с контузия на бедрото. Това съчетава проблемите за издръжливите турци, които също ще пропуснат Сервет Цетин, Тумер Метин и Емре Белологлу заради контузия.

Турция също ще остане без Емре Асик, Тункай Санли и Арда Туран, които бяха прекратени за един мач поради натрупване на резервации. Вероятно те ще търсят опция за повикване на спешни играчи, нещо, за което може да се наложи УЕФА да даде специално освобождаване при екстремни обстоятелства.

Лука Модрич ще се присъедини към Висшата лига Тотнъм Хотспър, когато трансферният прозорец се отвори на 1 юли след подписването му за 20 милиона паунда. По впечатления от него в този турнир, те купиха истинска звезда в създаването и един от изключителните играчи на този турнир. Хърватия като отбор се гордееше, но това не беше достатъчно и нараняването беше очевидно при финалната свирка.

Четвъртък, 19 юни 2008 г.
Португалия 2 - Германия 3

Мечтата отново приключи за Португалия. Забавна драма за неутралите, Германия впечатли и Португалия разочарова. Кристиано Роналдо за пореден път имаше лоша игра за родния си народ и слухът, че иска да напусне Манчестър Юнайтед за Реал Мадрид, сега ще се съсредоточи изцяло.

Футболната асоциация на Португалия посочи пръст на вината срещу Челси, че обяви назначаването на Сколари преди приключването на турнира, но те ще трябва да се вгледат по-внимателно в себе си.

Екип от блестящи личности не се представи добре като отбор срещу решителна и решителна Германия. Головете на Швайнщайгер и Клозе го направиха с 2: 0 за Германия, преди Нуно Гомес да дръпне обратно в 41-та минута. Баллак направи 3-1, а голът на Постига на 3 минути от време беше твърде малко, твърде късно от меркурийския португалец.

Полуфиналите започват в сряда, Финалът и представянето на трофея Анри Делоне е в неделя.